Продаван писател с отворено писмо до МК, във връзка с "творческите помощи" - въведете повече пазарни критерии, нали целта е накрая читателят да е доволен...
Писателят Добри Божилов (автор на бестселърите "Задругата" и "Заветът") изпрати писмо с идеи и препоръки, до Министерството на културата, в рамките на Общественото обсъждане на новия проект за подпомагане на писатели. Очевидно, темата е важна, и дискусия следва да се случи. Публикуваме писмото без редакции
---
Здравейте,
В рамките на общественото обсъждане, бих искал да дам следните 3 препоръки относно програмата за подпомагане на писатели:
1.Нека тя да е достъпна за всеки един писател, а не само за лица на свободна практика, самоосигуряващи се и пр. Факт е, че днес практически не съществува писател, който да се издържа само от това. Всеки работи и нещо друго – често на трудови договори. И няма друг избор – трябва да се яде нещо. Ако се въведе изискване да са единствено „самоосигуряващи се“, или безработни, 99% от писателите ще отпаднат. Ще останат основно безделници или хора, които работят в сивата икономика. Мисля, че програмата трябва да е отворена за всеки писател, без оглед на трудово-правния му статус.
3.Добре е да се въведе и някакъв „пазарен“ елемент в оценката. Някакви точки за досегашна пазарна реализация на съответния автор. Не казвам това да е основен критерий, но да има и такъв. Например от 100 точки общо, нека 20 или 30 да са според досегашни пазарни резултати. Все пак, читателят-клиент, е лице, което „чете“. Т.е. допуска се, че това е квалифициран потребител, който може да оцени продуктите, които купува. Това различава читателя от купувача например на мобилен телефон или автомобил. В тези случаи, като цяло, купувачът е „не-квалифициран“ и се влияе от рекламата. Но читателят-купувач е „квалифициран“, защото книгите го правят по-умен, и той може да ги оценява. Съответно – пазарният критерий (например класацията на книжарници „Хеликон“, или могат да се поискат данни от други книжарници) е важен. По-продаваните до сега книги предполагат някакъв по-приет от читателите продукт в бъдеще. А нали именно ЧИТАТЕЛИТЕ СА НАЙ-ВАЖНИТЕ. За тях се пишат всички книги. Логично е някъде в критериите да залегне и мнението на читателите.
Бих ви препоръчал да погледнете последната и най-нова класация на „Хеликон“ за най-продаваните български автори. Съвсем ясно е, че най-продавани са сериозни и качествени книги, а онова, което наричаме „чалга-литература“ е назад. Т.е. не е вярно, че пазарът оценява „чалгата“. Погледнете класацията за 2020, която излезе току-що. Погледнете и тази за 2019. Няма чалга, поне не и във върховете.
От друга страна, отсъствието на пазарен елемент в оценката, рискува да превърне програмата в спонсорство за малотиражки и графоманство. И за „автори“, чиято единствена цел е усвояването на държавните пари, а не постигането на някаква връзка с ЧИТАТЕЛЯ. Читателят е най-важен, мисля че това трябва да е основният център на всички разсъждения, когато се работи по програмата за подпомагане на писателите. Подпомагаме писатели, но целта е в крайна сметка – читателят да получи нещо. Той да е истинският печеливш от делата ни.
Всяко добро начинание зависи от начина на изпълнението си, надявам се и този проект, който сте замислили, да се получи добре…
С уважение:
Добри Божилов,
Писател
„Задругата“ (2-ра най-продавана книга за 2019 и 4-та за 2020)
„Заветът“ (8-ма най-продавана за 2020)
04.12.2020